Як обрати вуз — думки фахівців

Розпочалася реєстрація на зовнішнє незалежне оцінювання. Для вступу у вузи потрібно скласти тестування. В Україні діє більше 600 вищих навчальних закладів 1-4 рівня акредитації. Серед них державні, приватні та комунальні вузи.

Навчальні заклади 1 рівня акредитації — техніки і училища — випускають молодших спеціалістів. Коледжі 2 рівня — бакалаврів. Інститути і консерваторі належать до 3 рівня акредитації і готують спеціалістів. Вузи 4 рівня — університети та інститути, мають право готувати магістрів.

«Вузи відрізняються набором факультетів. У класичному університеті є всі спеціальності. У технічному — лише технічні спеціальності. У профільних навчальних закладах є лише один напрямок, до прикладу, медичний, педагогічний чи військовий. Обираючи той чи інший університет, дивляться на його рейтинги, викладацький склад чи вартість навчання. Одного універсального чинника немає. У кожного він свій», — розказує Gazeta.ua Віктор Громовий, керівник Центру тестових технологій і моніторингу якості освіти.

Торік майже 38 тис. заяв абітурієнти подали до столичного КНУ імені Шевченка. 35,7 тис. — до ЛНУ імені Франка і 33,3 тис. — у КПІ.

Обираючи навчальний заклад також вступники орієнтуються на вартість контракту. Найдорожчі вузи у столиці. До прикладу, найпопулярніша спеціальність серед торішніх абітурієнтів — право. Рік навчання у київських вузах у середньому коштував 35 тис. грн, у регіонах — удвічі менше.883697

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Повідомили, кого в першу чергу приймуть на бюджет

«На вартість контракту впливає престижність навчального закладу, кваліфікація викладачів, спеціальність. Також вузи змушені підвищувати плату за навчання через показник інфляції. Крім того, є витрати на електроенергію, тепло, воду, виплату зарплати працівникам»,- каже експерт з питань освіти Андрій Черних.

Хоч у вузах в регіонах вчитися дешевше, абітурієнти обирають навчальні заклади у великих містах. Саме тому два роки тому Міносвіти ввело регіональний коефіцієнт. Найбільший — 1,04 — для дев’яти областей, які мають найбільший відтік вступників. Завдяки коефіцієнту на бюджет пройшли 10% тих, хто брав участь у широкому конкурсі.

«Серед регіональних вузів є чимало якісних закладів. Але студентів не влаштовує не стільки якість самих університетів, скільки рівень життя у цих невеликих містах. Саме тому вони хочуть їхати звідти. Менш якісну освіту дають більшість приватних навчальних закладів. Вони себе дискредитували. Набирають людей з невисоким рівнем знань, які погано склали ЗНО. А це перша ознака того, що вступати до таких вузів не варто. Навіщо навчатися поруч з людьми, які не володіють необхідним рівнем знань для опанування програм вищої освіти?», — каже Gazeta.ua директор Аналітичного центру CEDOS Єгор Стадний.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Яка вартість навчання в обласних центрах

«Приватні вузи можуть збанкрутувати і зникнути. Крім того, не всі роботодавці визнають дипломи таких університетів. Часто там низький рівень підготовки спеціалістів. Єдиний плюс деяких приватних заклади — вони більш інноваційні, ніж державні», — додає Віктор Громовий.

Сьогодні розпочалася реєстрація на зовнішнє незалежне оцінювання. Триватиме до 25 березня. Тільки склавши ЗНО, є можливість вступити до вузу. Зареєструватися можуть цьогорічні випускники навчальних закладів і випускники шкіл минулих років. Для цього слід створити реєстраційну картку на сайті Українського центру оцінювання якості освіти, зібрати необхідні документи і надіслати їх до відповідного регіонального центру.

Читайте другие новости на нашем сайте x-rss.com